Новини

Попереджувальні сигнали

Відповідно до п.9.1 Правил дорожнього руху попереджувальними сигналами є:
а) сигнали, що подаються світловими покажчиками повороту або рукою;
б)звукові сигнали;
в)   перемикання світла фар;
г)   увімкнення ближнього світла фар у світлу пору доби;
ґ) увімкнення аварійної сигналізації, сигналів гальмування, ліхтаря заднього ходу, розпізнавального знака автопоїзда;
д)   увімкнення проблискового маячка оранжевого кольору.
Водій повинен подавати сигнали рукою чи світловими покажчиками повороту відповідного напрямку перед початком руху і зупинкою, а також перед перестроюванням, поворотом або розворотом (рис. 14.1).


Пам'ятайте! Подавання попереджувального сигналу не дає водієві переваги і не звільняє його від вжиття запобіжних заходів.

Подавати сигнал покажчиками повороту або рукою слід завчасно до початку маневру (з урахуванням швидкості руху автомобіля), але не менш як за 50-100 м у населених пунктах і за 150-200 м поза ними. Якщо подавати сигнал раніше, то він швидше введе в оману інших учасників дорожнього руху, ніж допоможе їм зрозуміти ваші наміри. Занадто пізня подача сигналу змусить водіїв, які рухаються позаду, застосовувати різке гальмування чи маневрування для попередження зіткнення.
Припиняти подачу попереджувального сигналу слід негайно після
закінчення маневру. Подавання сигналу рукою слід закінчити безпосередньо перед початком виконання маневру, оскільки при його виконанні руки повинні бути на органах керування автомобілем.

Пам'ятайте! Забороняється подавати попереджувальний сигнал, якщо він може бути не зрозумілим для інших учасників дорожнього руху.

Наприклад, якщо ви маєте намір зупинитись за перехрестям і ввімкнете завчасно (до перехрестя на обумовленій Правилами відстані) покажчик правого повороту, то водії інших транспортних засобів можуть зрозуміти його як намір повернути праворуч, що може призвести до виникнення аварійної ситуації і навіть до дорожньо-транспортної події (рис. 14.2).


Маючи намір зупинитись на правому узбіччі, після ввімкнення покажчика правого повороту слід оцінити обстановку позаду через дзеркала заднього виду, і за наявності там транспортних засобів, кілька разів короткотерміново натиснути на педаль гальма для інформування водіїв про ваші наміри, оскільки водії транспортних засобів, які рухаються позаду можуть сприймати ввімкнений поворот як намір здійснити поворот праворуч.
Під час руху поза населеним пунктом в інтенсивному транспортному потоці водії великогабаритних автомобілів можуть подавати сигнали покажчиками поворотів "праворуч — можна здійснювати обгін" і "ліворуч — рухається зустрічний транспортний засіб", проте перш ніж реагувати на такий сигнал, слід самому оцінити безпечну відстань для виконання маневру.
Звуковий сигнал як попереджувальний дозволяється застосовувати під час обгону поза населеними пунктами, а в населених пунктах — лише у випадку, коли без цього неможливо запобігти дорожньо-транспортній події.

Перемикання світла фар застосовується для привертання уваги водія, якого обганяють, однак деякі водії застосовують перемикання світла фар і в інших випадках:
*для попередження про небезпеку попереду;
*як прохання пропустити ваш автомобіль;
*вдячності за надану перевагу;
*прохання переключитись на ближнє світло фар;
*наявність на дорозі контролю з боку працівників Державтоінспекції.


Пам'ятайте! Забороняється користуватися дальнім світлом фар навіть короткотерміново, якщо це може призвести до засліплення інших водіїв, у тому числі через дзеркало заднього виду.

Під час руху механічних транспортних засобів у світлу пору доби з метою позначення транспортного засобу, що рухається, ближнє світло фар має бути увімкнене:
а)   у колоні;
б)   на маршрутних транспортних засобах, що рухаються по смузі, що позначена дорожнім знаком 5.8, назустріч загальному потоку транспортних засобів;
в)   на автобусах, що перевозять організовані групи дітей;
г)   на транспортних засобах, що перевозять великогабаритні, великовагові, небезпечні вантажі або незнешкоджену тару з-під них;
ґ) на транспортному засобі, що буксирує;
д)   у тунелях.
В умовах недостатньої видимості на механічних транспортних засобах можна ввімкнути дальнє світло фар або додатково протитуманні фари за умови, що це не засліплюватиме інших водіїв.

Аварійна світлова сигналізація має бути ввімкнена:
а)   у разі вимушеної зупинки на дорозі;
б)   у разі засліплення водія світлом фар;
в)   на механічному транспортному засобі, що рухається з технічними несправностями, якщо такий рух не заборонено Правилами;
г)   на механічному транспортному засобі, що буксирується;
ґ) на механічному транспортно .у. засобі, позначеному розпізнавальним знаком «Діти», що перевозить організовану гру дітей, під час їх посадки чи висадки;
д)   на всіх механічних транспортних засобах колони під час зупинки їх на дорозі;
є) у разі скоєння дорожньо-транспортної події.
Разом з увімкненням аварійної світлової сигналізації слід установити знак аварійної зупинки або миготливий червоний ліхтар на відстані, що забезпечує безпеку дорожнього руху, але не ближче як 20 м до транспортного засобу в населених пунктах і 40 м поза ними, у разі:
а)   скоєння дорожньо-транспортної події;
б)   вимушеної зупинки в місцях з обмеженою оглядовістю дороги хоча б в одному напрямку менше як 100 м.

Типові помилки:
*завчасне ввімкнення покажчика повороту;
*пізнє ввімкнення покажчика повороту;
*не вимикання покажчика після виконання маневру;
*подача звукового сигнала в населеному пункті;
*агресивна подача звукового сигналу;
*подача звукового сигналу в житловій зоні;
*вмикання дальнього світла фар безпосередньо перед зустрічним транспортним засобом;
*вмикання аварійної сигналізації під час зупинки в місцях, де вона заборонена;
*невиставлення знака аварійної зупинки під час скоєння дорожньо- транспортної події.